Jsem člen Klubu přátel člověka v tísni

Záchrana jedlobukového pralesa v Bílých Karpatech

Triglav

2002
Mapa okolí Triglavu

Trenta (620) - Tržaška Koča na Doliču (2151)
Cesta vede přímo z Trenty - vychází se kousek nad ní údolím Zadnjica. Ještě asi 2 km (půl hodiny pěšky) lze jet autem a parkovat tam, zákaz stanování. Cesta podle průvodce trvá 4,5 h, ale my s přestávkama, jídlem a neustálým oblékáním a svlékáním pláštěnek jsme šli 6,5 h. Převýšení je sice 1600 m, ale cesta byla budována vojáky v období 1. světové války, a proto je nepředstavuje větší problém. Cestou je odbočka, kde se jde rovně (dále údolím) na sedlo Luknja a doprava na Dolič.

Chata Tržaška Koča na Doliču je na první pohled docela obyčejná chata, ale má některé zvláštnosti. Personál je dost nepříjemný a za každou cenu chce cizince oškubat (asi jako když přijede cizokrajný turista do Špindlu...). Snažili se nám vnutit nejdražší pokoje, i když byla chata prázdná. Taky nejprve nechtěli uznat slevu ubytování pro členy Českého horolezeckého svazu. Na chatě není voda. Ta se dá buď koupit nebo se dá "nakapat" ze skály. Ta skála je kousek od chaty směrem na Triglav. Poslední možnost nabrat vodu v potoku je na konci doliny Zadnjica, kde se potok přejde a začíná prudké stoupání.
  • Ceny na chatě: ubytování - 1125 SIT (pro člena) + 154 SIT taxa, čaj, kafe - 250 SIT, pivo - 600 SIT, guláš - 1000 SIT
  • je zde winterraum (zimska soba), který je přes léto zamčený
  • cestou je možno postavit stan pouze na jednom místě
Tržaška Koča na Doliču (2151) - Triglav (2864) - Dom Planika (2401) - Dolič (2164) - Koča pri Triglavskich jezerih (1685)
Z cesty na Triglav odbočuje již neznačená cesta ke kasárnám Morbegna. Pod nástupem do zajištěné cesty na Triglav je možno ještě odbočit na sedlo Luknja. Z chaty až sem cesta trvá mírným tempem 1,15 h, a odsud na Triglav 1 h. Cesta je občas zajištěná, ale úvazky potřeba nejsou. Lana jsou spíš na přidržení. Z Triglavu vede cesta na Dom Planika přes ostrý a úzký hřeben na Malý Triglav (1 h). Dom Planika je podobný jako Tržaška Koča, jen personál je příjemný. Ceny jsou podobné. Cestou z Domu Planika na Dolič (1 h) je velké místo na stany. Z Doliče se jde po cestičce a pak sutí 1/2 h na sedlo Hribarice a zde je možno odbočit na skalnatý hřeben Kanjavec nebo pokračovat po náhorní plošine na Prehodavci a dolů do doliny 7 triglavských jezer. Zde je odbočka na chatu Zasavska koča (2021). Z Hribarice na Koču pri jezerih (1685) (na ukazatelích 7J) jsme šli přes 3 h, ale průvodce píše 2h.
  • chata je moc příjemná, obsluha dobrá, tekoucí pitná voda, je to už blízko civilizace, a tak tu je spousta lidí.
  • ceny na chatě: ubytování - 1600 SIT (pro člena) + 154 SIT a 2100 SIT + 154 SIT (nečlenové), juta + meso - 600 + 250 SIT, gulášovka - 700 SIT, čaj, kakao - 250 SIT
  • v jezerech je cestou vody dost, místa na stany nic moc

Koča pri Triglavskich jezerich (1685) - chata Planina za skalo (1542) - Soča (500) - Trenta
Překrásná cesta neobvyklou krajinou. Skoro nikdo tu nechodí, cesta nebyla moc prošlapaná, ale přesto dobře viditelná. Od chaty 7J směrem na Komnu se klesá asi 150 m do výšky 1530 m.n.m., pak se stoupá do 1900 m.n.m. a sleze se dolů do Soči. Poslední část cesty se jde po silnici, ale rozhoně nezkracovat! podle mapy tam jisté zkratky jsou, ale těch 80 výškových metrů, co jsme se museli vrátit, za to nestálo. Ze Soči je to do Trenty 8 km po frekventované silnici, kde stop nebyl problém. Cestou bylo mnoho míst na stany, ale nebyla tam voda.

Mapafreytag & berndt č. WK 141 - Julische Alpen

Průvodce: Julské Alpy - Marek Podhorský, vydal freytag & berndt a kletr

Hřeben mezi Triglavem a Malym Triglavem Triglav od Domu Planika Sedlo Hribarica od Domu Planika Dolina 7 triglavských jezer
Nad dolinou 7 triglavských jezer Nad dolinou 7 triglavských jezer Krn skrz Vrata Cestou do Soče
E-mail: dohor@seznam.cz, stránka založena 12.11.2002