Jsem člen Klubu přátel člověka v tísni

Záchrana jedlobukového pralesa v Bílých Karpatech

Grosser Priel

2002
Mapka klettersteigu Mapa Totes Gebirge

Grosser Priel (2515) leží v pohoří Totes Gebirge. Výstup začíná ve vesnici Hinterstoder, Čechy velmi oblíbeném lyžařském středisku, které je cca 200 km od Českých Budějovic. V Hinterstoderu (605 m.n.m.) lze zaparkovat na parkovišti Johannishof asi 2 km za vesnicí. Zde začíná turistická značka na Grosser Priel a Spitzmauer (2446). Jde se asi půl hodiny dolinou a pak se začne strmě stoupat pod materiálovou lanovkou k chatě Prielschutzhaus (1420). Ceny jsou zde následující: pokoj 9,20 €, Matrazenlager 6,20 €, Notlager 3,20 € + nějaký ten cent za poplatky (ceny pro členy); pivo, kakao 3,20 €, čaj 2,60 €. Zde je možno přespat v pokoji nebo i v Notlageru. Chata je od konce října zavřená, ale funguje Winterraum, kam se vejde čtrnáct lidí, v zádveří do chaty mohou spát čtyři lidi a v "dětském domečku" za chatou další dva. Kus od chaty je několik míst, kde je možno postavit stany. V průvodci je cesta z Hinterstoderu k chatě psaná na 2,5 hodiny, ale nám to trvalo něco málo přes 3 hodiny.

Na Grosser Priel je možno jít normální cestou nebo ferátou. Vzhledem k tomu, že se sejde zpět k chatě, je záhodno si zde v kleči nechat batohy. Feráta (Bert-Rinesch-Steig) je klasifikována C/D. Od chaty k nástupu se jde asi 45 minut s převýšením 400 m. Cesty na Grosser Priel i Spitzmauer vedou od chaty společně a kus po rozdělení obou cest se odděluje cesta k ferátě. Vlastní feráta je dlouhá 1300 m a převýšení 660 m. Je poměrně vzdušná, hodně silová a dost členitá. Jde se po hřebenu, kolmou (místy převislou) stěnou, traverzem po hladkých plotnách. Ve stěně je dost žebříků a kramlí. Místa na odpočinek jsou kus po nástupu a na vrcholovém hřebenu. Pro sestup lze použít normální výstupovou cestu. Z vrcholu se jde po hřebeni k Brotfallscharte. Cesta je značená. Z hřebenu se sejde kousek po skále a sutí na dno kotle do schůdnějšího terénu. Sestup trval přes 2 hodiny, ale šli jsme rychle a sestup nám urychloval i sníh.

Výstup je psaný v průvodci na 4 hodiny, ale my jsme šli 7,5. Normálním tempem bez spolulezců by ale nebyl problém dodržet ty 4 hodiny. Ale na ferátě jsme nebyli sami (v naší skupině bylo 12 lidí a ve skupině před námi stejně tak) a ve skupině jsme měli i jednoho pomalejšího člena. Cestou se vytvořila "zácpa" a neustále se jenom čekalo. Proto doporučuji vyrazit brzo ráno a být na cestě první.

Už podle obtížnosti je jasné, že bez úvazku to moc nejde; helma je doporučená, ale moc kamenů nepadá. Je však třeba mít napaměti, že případný sníh cestu poměrně ztěžuje, jelikož lana zapadají a je dost exponovaných míst, která pak nejsou nijak jištěná; krom toho, je tu mnoho míst, kde by ledové plotny bez použití maček cestu značně znepříjemnily.

Mapafreytag & berndt č. WK 082 - Bad Aussee - Totes Gebirge - Bad Mitterndorf - Tauplitz

Informacewww.bergsteigen.at

Zácpa na ferrátě Pohled na ferrátu Turista na ferrátě
Gr. Priel od Hinterstoderu Gr. Priel ráno Začátek ferráty
Pohled do kraje z vrcholového hřebene Hřeben k vrcholu Pohled do kraje z vrcholu
E-mail: dohor@seznam.cz, stránka založena 12.11.2002